Follow:
Recepty, Video

videorecept: Vánočka

Před rokem jsem připravila videorecept na vánočku a nechci vás o něj ochudit 🙂 Miluju domácí vánočku  (a cukroví) nemám ráda ty kupované přijdou mi takové suché a umělé, ale proti gustu … 🙂

 Vánočka – recept:

Ingredience:
– droždí (1balení 42g)
– 1 vanilkový cukr
– kůra z 1 citrónu
– 80g cukru krupice
– 400g polohrubé mouky
– 3 žloutky
– 1 vejce
– 50g rozinek + 4 lžíce rumu (rozinky necháme v rumové koupeli alespoň 2 hodiny)
– 150 ml vlažného mléka
– 100g másla (rozpuštěného a vychladlého)
– hrst mandlí (lupínků)

Postup:

V polovině mléka připravíme kvásek tak, že jej smícháme s cukrem, droždím a necháme vykynout (cca 10min). Mezitím si do mísy připravíme prosátou mouku, špetku soli, vanilkový cukr, citrónovou kůru, žloutky, zbytek mléka, cukr , kvásek a promícháme. Nakonec přidáme máslo a nasosané rozinky i s nenasáklým rumem 🙂 Zpracujeme ve vláčné těsto a necháme na teplém místě hodinu kynout.

Na pomoučeném vále rozdělíme těsto na 9 stejných kousku a vytvoříme z ních prameny (cca 25 cm dlouhé). Nejdříve pleteme ze čtyř pramenů. (Tip! můžeme plést od prostředka jakmile dojdeme ke konci plech obrátíme a pleteme znovu od středu na kraj. Získáme tak symetrickou vánočku) Vždy začínáme pramenem ze strany a proplétáme mezi dalšími na střídačku “vrchem spodem” na druhou stranu. Jakmile dojdeme pramenem na konec, začneme znovu s dalším pramenem z boku. Uprostřed po celé délce dlaní uděláme lehký důlek pro další patro a potřeme rozšlehaným vajíčkem.

Další řada je ze 3 pramenů, jakobychom pletly cop. Po umístění na spodní patro vánočky opakujeme důlek a potření vajíčkem. Poslední řada je ze 2 pramenů, které mezi sebou propleteme. Poslední “pletenec” umístíme na vrch a potřeme vajíčkem. Celou vánočku posypeme mandlemi a upevníme špejlemi (párátkama) nejméne na třech místech. Necháme ještě 20 minut kynout.

Pečeme v předehřáté troubě 20minut na 180°C a po té ještě dalších 15-20 minut na 160°C.

Z hotové vánočky vyndáme špejle a posypeme moučkovým cukrem.

IMG_6548

IMG_7400

IMG_7402

Vaše Christmas Nicole 🙂

 

Share:
Previous Post Next Post

You may also like

No Comments

Budeme rády za Vaší reakci na náš článek

Translate »